W Kościele | Wydane 2012/08/26

Boska tragedia

Pisze ZJ, Tłumacz: Przemek Wrzos
Mówca uzmysławia nam, że zaspokojenie wymogów prawa w ludzkim systemie sprawiedliwości nie jest optymalnym rozwiązaniem problemu przestąpienia prawa, gdyż nie prowadzi do trwałych, pozytywnych, zmian u przestępcy.

   Sam tytuł kazania sprawia, że myślący odbiorca zaczyna czuć się trochę nieswojo – jak to?, przecież tragedia to coś, czemu należy za wszelką cenę zapobiegać. Jeżeli więc Bóg jest wszechmogący, to jest w stanie wszystkiemu, a szczególnie tragedii, zapobiec. Jeżeli jej nie zapobiega, to albo nie może, co oznacza, że nie jest wszechmogący, albo nie chce jej zapobiec – co stawia jego moralność pod znakiem zapytania. Czy Bóg mógł znaleźć się w sytuacji (pozornie) bez wyjścia? W jakich okolicznościach? Jeśli tak, to czy skorzystał ze szczególnych przywilejów, coś w rodzaju immunitetu dyplomatycznego, aby wyjść z tej sytuacji obronną ręką? To takie sobie rozmyślania przedkazaniowe ....  

Img_9488_5c_large    Samo kazanie można śmiało zaliczyć do gatunku tych, które słucha się „jednym tchem”, i które  dają wiele do myślenia. Wrażenie wywiera ”morderca z Gippsland”, i inne przykłady obrazujące ludzkie podejście do spraw sprawiedliwości. Mówca uzmysławia nam, że zaspokojenie wymogów prawa w ludzkim systemie sprawiedliwości nie jest optymalnym rozwiązaniem problemu przestąpienia prawa, gdyż nie prowadzi do trwałych, pozytywnych, zmian u przestępcy. Król Dawid stanąwszy twarzą w twarz z rebelią w swoim własnym domu nie potrafił jednocześnie zaspokoić wymogów prawa i uratować swojego syna-rebelianta.
   Doskonała ilustracja zaczerpnięta z „Nędzników” Victora Hugo zwraca naszą uwagę na konieczność spojrzenia na siebie w świetle padającym z krzyża i ujrzenia siebie w prawdziwym stanie.  
   Co było więc tragedią Boga i jakie było Boże rozwiązanie w zaistniałej sytuacji? Dowiedz się słuchając tego kazania.  

Vimeo: Br Bodo Siemienowicz - 2012/08/25
Video player will not be visible in the editor.
Do not centre or colour this content, as it will be done automatically.




Profil mówcy:
Bodo jest z pochodzenia warszawiakiem.
Przybył do Australii w r. 1960 wraz ze swoimi rodzicami.
Jest synem nieżyjącego już pastora Kościoła Adwentystów Włodzimierza Siemienowicza.
Posiada dyplom w inżynierii mechanicznej i budowlanej.
Spędził dwa lata w szkole Carmel College w Zachodniej Australii.
Nadal pracuje w swoim zawodzie, chociaż już teraz na pół etatu.
Uważa, że najważniejszą, biblijną prawdą głoszoną przez Kościól Adwentystów jest prawda o usprawiedliwieniu przez wiarę, o zbawieniu z łaski, ponieważ to jest motywacją do zmiany życia człowieka, i ponieważ z tego płyną korzyści doczesne – stajemy się lepszymi ludźmi, jak i wieczne – otrzymujemy zbawienie.  
Jego życiową pasją jest studiowanie, rozmawianie, coraz głębsze poznawanie prawdy o zbawieniu z łaski.
      

Speaker’s profile:
Bodo is a Varsovian (brought up in Warsaw, Poland).
Came to Australia in 1960 together with his parents, and settled in Melbourne.
Is the son of the now deceased SDA pastor Wlodzimierz Siemienowicz.
Profesionally is a mechanical and structural engineer.
Spent two years in the Carmel College in Western Australia.
Currently still working actively in his semi-retirement.
Believes that the most important biblical truth proclaimed by the Seventh-day Adventist Church is the truth of justification by faith and salvation by grace, because this is what motivates people to change their life, and because from these come two benefits: earthly ones – we become better people, and the eternal ones – the salvation.
His life passion is study, discussion and a deeper understanding of the truth of salvation by grace.

Komentarze